Krótka historia Towarzystwa

     Za początek działalności Towarzystwa Chirurgów Polskich uznaje się rok 1889 — datę pierwszego Zjazdu Chirurgów Polskich, zorganizowanego w Krakowie z inicjatywy Ludwika Rydygiera i Alfreda Obalińskiego. W okresie zaborów, Towarzystwo Chirurgów Polskich występowało pod nazwą Zjazdy Chirurgów Polskich, posiadając stały Zarząd, corocznie organizując zjazdy chirurgów z ziem polskich i publikując materiały zjazdowe. W latach 1899-1911 odbyło się 11 zjazdów, z których większość miała miejsce w Krakowie. 

     W 1921 roku, podczas I Zjazdu po odzyskaniu niepodległości, Towarzystwo przyjęło nazwę Towarzystwo Chirurgów Polskich. W latach 1921-1930 corocznie, a od 1930 r. co dwa lata, TChP organizowało zjazdy naukowe w różnych ośrodkach uniwersyteckich, skupiając się na różnorodnych dziedzinach chirurgii. W 1929 roku, TChP zorganizowało w Warszawie VIII Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgicznego (International Society of Surgery). 

     Po przerwie spowodowanej wojną i okupacją, Towarzystwo przystąpiło do organizowania lecznictwa chirurgicznego, edukacji chirurgicznej oraz wprowadzania nowości chirurgii światowej do ochrony zdrowia w kraju. Od 1952 roku, corocznie, a następnie co dwa lata, odbywały się ogólnopolskie Zjazdy Chirurgów Polskich. Do 2023 roku miało miejsce 71 zjazdów. 

     Od 1980 roku, podczas zjazdów TChP, wygłaszany jest wykład im. Ludwika Rydygiera, prezentowany przez wybitną osobowość chirurgii polskiej. W 2019 roku, TChP zorganizowało w Krakowie 48 Światowy Kongres Chirurgii we współpracy z International Society of Surgery (ISS) i Société Internationale de Chirurgie (SIC). 

     W 1920 roku, Towarzystwo rozpoczęło wydawanie Polskiego Przeglądu Chirurgicznego, który jest do dziś oficjalnym organem TChP. Jest to jedno z najstarszych czasopism naukowych w Polsce i Europie. W ciągu ponad stuletniej historii, Polski Przegląd Chirurgiczny był wydawany z przerwą jedynie w okresie II Wojny Światowej. W 1947 roku, po przerwie wojennej, wznowiono wydawanie czasopisma. Na łamach PPCh publikowane są prace oryginalne, poglądowe, doniesienia kliniczne, usprawnienia techniki chirurgicznej oraz inne artykuły dotyczące różnorodnych aspektów chirurgii. Polski Przegląd Chirurgiczny (ISSN: 0032-373X) jest wymieniony w wykazie czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki, indeksowany w bazie PubMed, ICI Journals Master List oraz SCImago (SJR). W 2002 roku, został włączony do europejskiej bazy danych Elsevier Science Bibliografic Database. Od 2018 roku, wszystkie artykuły naukowe publikowane w czasopiśmie podlegają indeksacji w bazie Web of Science™ (ESCI). W 2023 roku, czasopismo uzyskało wskaźnik Impact Factor wynoszący 0,6 dla roku 2022. Wszystkie prace są publikowane w języku polskim i angielskim, a artykuły w wersji angielskiej są dostępne w modelu Open Access.

     Od początku istnienia pisma, w skład komitetu redakcyjnego wchodzą wybitni polscy naukowcy i chirurdzy, a także naukowcy zagraniczni z USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwajcarii, Szwecji, Chin, Danii, stanowiący około 50% składu komitetu. Prace publikowane w czasopiśmie pochodzą również od zagranicznych autorów z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Danii, Chin, Iranu i Arabii Saudyjskiej. Obecnie udział prac publikowanych przez autorów zagranicznych wynosi około 70%.